Türkiye’de Destek Bulamadı! Ürettiği Makine ve Yazılıma Avrupa Sahip Çıktı.

0
24
turkiye-de-yuzune-bakilmayan-icadini-avrupalilar

turkiye-de-yuzune-bakilmayan-icadini-avrupalilar

Eskişehirli Oğuzhan, yazılım ve bu programla eşdeğer çalışan 150 bin TL’lik makineyi, Türkiye’de 3 bin TL’ye üretti. Ülkesinden destek bulamayınca, yazılıma Almanya ve Fransa talip oldu.

Eskişehir‘de yaşayan Oğuzhan Sarı’nın ‘Treob Ultimate’ ismini verdiği yazılım ve bu programla eşdeğer çalışan makine, Türkiye‘den destek bulamayınca Almanya ve Fransa talip oldu.

“YAPAMAZSIN” DİYENLERE KULAK TIKADI

Eskişehir‘de yaşayan 36 yaşındaki Sarı, yaklaşık 11 yıldır devam eden çalışmalarına 2013 yılından itibaren ağırlık verdi. Gelen tepkilere ve ‘Yapamazsın, boşuna uğraşıyorsun’ söylemlerine aldırış etmeden uğraşlarını sürdüren Oğuzhan Sarı, Treob Ultimate ismini verdiği kurumsal kaynak planlaması yapan bir yazılım ve bu programla eşdeğer olarak çalışan bir de 3 eksen CNC makine üretti.

“‘KENDİ BAŞINA BU İŞE GİRME’ DEDİLER”

Ürettiği makinenin orta ölçekli sanayide kullanılabileceğini belirten Sarı, her türlü işi bu robot sayesinde yapabileceklerini söyledi. Sarı, “CNC makineyi biz yurt dışından bir şekilde alıyoruz ya da yapıyoruz. Fakat bunun mantığı ve ayıran özelliği kendi yazdığımız yazılıma entegre çalışıyor. Yani bunun her noktasını sistem otomatik olarak hesaplayıp verim tablosuna yazabiliyor. Ara yüz de kendimizin. Ara yüzü biz oluşturduk. Bir JPEG dosyası dahil okuyabiliyor. Çekilmiş bir fotoğrafı okuyabiliyor. Türkiye‘de buna benzer aktif cihazlar var, fakat biz bunun çoğunu dışarıdan alıyoruz. Ünitelerini de dışarıdan alıyoruz. Bu projeleri dosya dosya götürüp destek almaya çalıştım. Fakat alaylı takımı olduğumdan yani üniversite bitirmediğim için bir netice alamadım. Hep ‘Ya yanında bir mühendis olsun ya da kendi başına bu işe girme’ şeklinde dönüşler aldım. Üniversite ya da kuruluşlardan da destek alamadım. Ankara‘da, İstanbul‘da görüşmeler aldım. TÜBİTAK‘a başvurdum ama önüme üniversite mezunu olma şartı çıktı. Buna da başvuramadım. Çalıştığım yerde biraz şartları zorlayarak bunu ürettim. Başvurduğum yerlerden de bana hiçbir dönüş olmadı. Kardeş Payı dizisi gibi oldu. Kullanılan araçlar belki farklı ama diziyle aynı sonuç oldu. Bu da benim için bir hüsran oldu” dedi.

“‘TÜRK MENŞEİ OLMASIN, SİZİNLE ANLAŞALIM BİZDE YAPALIM’ DEDİLER

Tüm uğraşlarının sonunda yurt dışında anlattığı bazı kişilerin kendisine yardımcı olduğunu aktaran Sarı, şunları dile getirdi:

“Sonunda bir netice aldım, ama Türkiye‘den değil, yurt dışından oldu. Avrupa‘da Fransa ve Almanya‘da iki firma sadece internete yüklediğim videoları ve makineyi gördüler. Bir gece önce konuştuk ve ertesi gün hemen 3 bin kilometreyi aşarak geldiler. Beni üzen en büyük şey, derlerdi inanmazdım başıma geldi şok oldum, yabancılar bir kere görüp hemen geldiler. Makineyi ve programı gösterdim. Bana ‘Türk menşei olmasın, bunu sizinle anlaşalım bizde yapalım’ dediler. Ben de pasaport işlemlerimi hallettim. Sadece bir vize işlemlerimiz kaldı. Fransa bu işin makine, Almanya ise hem makine hem de yazılım kısmında olacak. Almanya‘da da ürün daha ufak bir tanıtımla ciddi bir potansiyele ulaştı. Ama dediğim gibi onların tek şartı Türkiye ile alakalı bir şey olmasın istediler. Orada patentleyip lisanslamak istediler ve Türkiye‘de dahil diğer ülkelere yaymak istiyorlar.”

haberler.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.