Trump, Yeni Ulusal Güvenlik Stratejisini Açıkladı: Barışı Güçle Koruyacağız

0
25
trump-yeni-ulkesinin-ulusal-guvenlik

ABD Başkanı Trump, 4 temele dayandırdığı yeni ulusal güvenlik stratejisini açıkladı. Buna göre İran ve Kuzey Kore tehdit; Rusya ve Çin rakip sayılarak “barışı güçle koruyacağız” denildi.

ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin ulusal güvenlik stratejisini açıkladı. Trump, kabinenin tamamının onayını taşıdığını belirttiği ABD‘nin ulusal güvenlik stratejisinin dört temel unsura dayandığını söyledi.

“ÖNCEKİ BAŞKANLARIN HATASI, SINIRLARI AÇMASIYDI”

Trump, ‘Önce ABD‘ başlıklı ulusal güvenlik stratejisini açıkladı. “Önceki başkanların hatası, ABD sınırlarını ardına kadar açmalarıydı” diyen Trump, sınırların korunamaması halinde ABD‘yi de koruyamayacaklarını söyleyerek sınır politikalarının öncelik taşıdığını vurguladı.

“İRAN DEVRİM MUHAFIZLARI TERÖRÜ DESTEKLİYOR”

İran’a uygulanan yaptırımlardan bahseden Trump, “İran Devrim Muhafızlarıterörizmi destekliyordu ve biz onlara yaptırım uyguladık” ifadelerini kullandı.

“DAEŞ’E ÖNEMLİ DARBELER İNDİRDİK”

DAEŞ’le mücadeleye değinen Trump, “ABD, DAEŞ’e önemli darbeler indirmiştir. Nereye kaçarlarsa takip ediyoruz ve ABD sınırlarından içeri girmelerine izin vermiyoruz” dedi.

“KUZEY KORE DÜNYAYI TEHDİT EDEMEMELİ”

Kore Yarımadası’nda tırmanan gerilime ilişkin “Kuzey Kore‘nin izole edilmesinde daha yapacak çok şey var” diyen Trump, “Bu rejim dünyayı tehdit edememeli” ifadesiyle sözlerini sürdürdü.

ÇİN VE RUSYA DA LİSTEDE

Trump’ın gündeminde Rusya ve Çin‘le ilişkiler de vardı. Rusya ve Çin‘i ‘rakip kuvvetler’ olarak tanımlayan Trump, “Bu ülkelerle işbirliğini, ulusal güvenliğimizi korumayı gözeterek devam ettireceğiz” dedi ve Rusya‘nın ABD‘ye istihbarat paylaşımından dolayı teşekkür etmesini örnek gösterdi.

STRATEJİNİN DÖRT TEMELİ

ABD Başkanı Donald Trump, ulusal güvenlik stratejisinin dört temelini şöyle sıraladı:

1- Yeni strateji belgemiz önceliği sınırlarımızın güvenliğine verecek.
2- Stratejimizde ikinci temel prensip Amerika‘nın refahını korumak ve güçlendirmek olacak.
3- Stratejimizin üçüncü temel noktası barışı güçle korumak.
4- Stratejimizin bir diğer ayağı da tüm dünyada Amerika‘nın etkinliğini, gücünü arttırmak.

RUSYA VE ÇİN’E ‘RAKİP’ NİTELEMESİ

ABD Başkanı Trump‘ın ‘Önce ABD‘ başlıklı ulusal güvenlik stratejisini açıklamasından önce Beyaz Saray belgeden bazı kısımları paylaşmaya başlamıştı.

Trump ve danışmanlarının aylardır üzerinde çalıştığı belirtilen belgede, ‘Rusya ve Çin‘in ABD‘nin gücü, güvenliği ve refahına meydan okuyan siyasi rakipler’ olarak nitelenmesi bekleniyordu.

Beyaz Saray’ın yayınladığı belgede “Onlar (Rusya ve Çin) ekonomilerinde serbestliği ve eşitliği azaltmaya, ordularını büyütmeye, toplumlarını bastırmak ve nüfuzlarını artırmak için bilgiyi ve verileri kontrol altına almaya kararlılar” dendi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.