Erdoğan’dan Mısır’daki DEAŞ Saldırısına Tepki: Bunlara Nasıl Müslüman Deriz, Bunlar Katil

0
11
Erdoğan'dan Mısır'daki DEAŞ Saldırısına Tepki: Bunlara Nasıl Müslüman Deriz, Bunlar Katil

Erdoğan'dan Mısır'daki DEAŞ Saldırısına Tepki: Bunlara Nasıl Müslüman Deriz, Bunlar Katil

Terör örgütü DEAŞ’ın Mısır’da gerçekleştirdiği ve 305 kişinin hayatını kaybettiği saldırıya değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ”Bunlara nasıl Müslüman deriz, bunlar katil” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ErdoğanBalıkesir‘de Milli Savunma Üniversitesi Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulu Komutanlığı’nda bin 518 muvazzaf astsubayın mezuniyet törenine katıldı. Terör örgütü DEAŞ’ın Mısır‘da gerçekleştirdiği katliama değinen Erdoğan, ”Bunlara nasıl Müslüman deriz, bunlar katil” dedi.

”TÜRKİYE, KARDEŞ MISIR HALKININ YANINDADIR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ErdoğanMısır‘da düzenlenen kalleş saldırının DEAŞ’ın İslam dışı yüzünü bir kez daha gösterdiğini belirterek., “Türkiye kardeş Mısır halkının yanındadır. Bunlara nasıl Müslüman deriz? Bunlar katil. Bunların İslamla yakından uzaktan alakası yok. Bu gerçekleri bilmemiz lazım. Bütün bu bölgede; yeni terör oluşumlarının ortaya çıkmasını engellemek için de biz bu hamleleri yapmak mecburiyetindeyiz” dedi. Erdoğan, Türkiye‘ye yönelik çok yönlü saldırılar karşısında milletin desteği, ordunun gücüyle en hayırlı neticeye ulaşılacağını ifade etti.

 

”REFORM SÜRECİ BAŞARIYLA TAMAMLANDI”

Erdoğan, 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından Milli Savunma Üniversitesi’nin hayata geçirildiğini hatırlatarak, “15 Temmuz öncesinde askeri okullarımızda 10 bin 238 öğrencimiz eğitim görüyordu. Şu anda askeri okullarımızda öğrenci sayısı 10 bin 348’dir. Dolayısıyla hiçbir boşluğa ve zafiyete mahal vermeyecek şekilde bu reform süreci başarıyla tamamlanmıştır. Elbette bu önemli değişimi gerçekleştirirken çeşitli engellerle karşılaştık. Ama kararlı tutumumuzla hepsinin üstesinden geldik. İnşallah bundan sonra değerli rektörümüz ve üniversite yönetimimizle beraber aynı doğrultuda çok daha güçlü yolumuza devam edeceğiz’ dedi.

”MAZİDEN ATİYE KÖPRÜ KURMAYA ÇALIŞIYORUZ”

“Maziden atiye köprü kurmaya çalışıyoruz” diyen Erdoğan, “Biz her fırsatta, binlerce yıla sari medeniyetimize, devlet geleneğimize, kültürümüze atıfta bulunarak, maziden atiye köprü kurmaya çalışıyoruz. Geçmişini bilmeyenin geleceğini göremeyeceği inancıyla ecdadımıza, tarihimize, kültürümüze sahip çıkıyoruz. Mezuniyet töreninde bir araya geldiğimiz astsubay okulumuzun geçmişine baktığımızda, karşımıza çıkan manzara dahi tek başına bu hassasiyetimizi teyit ediyor. İnşallah bir başka mezuniyet töreninde bu alanı da böyle görmeyeceksiniz. İnşallah kapalı tribünleri, tartan pistiyle çok daha farklı bir tören alanı göreceksiniz” diye konuştu.

“BUNLAR MÜSLÜMAN DEĞİL KATİL”

Cuma namazında Mısır‘da DEAŞ terör örgütünün namazda yaptığı katliamda 250’yi aşkın Müslümanı şehit etmesine tepki gösteren Erdoğan, şunları söyledi: “Bunlara nasıl Müslüman deriz? Bunlar katil. Bunların İslamla yakından uzaktan alakası yok. Bu gerçekleri bilmemiz lazım. Bütün bu bölgede; yeni terör oluşumlarının ortaya çıkmasını engellemek için de biz bu hamleleri yapmak mecburiyetindeyiz. Bizden, gözümüzün içine baka baka, 911 kilometre Suriye sınırı, 350 kilometre ırak sınırı boyunca bir terör koridoru oluşturulurken, kenara çekilip beklememizi isteyen olabilir. Onların ne istediği değil, bizim ülke ve millet olarak ne istediğimiz önemlidir. Bunlarla ilgili kararı birileri bizim adımıza veremez, biz veririz. Bu kararı biz tüm üst yönetici kadrolarımızla oturuyoruz, değerlendiriyoruz ve adımlarımızı buna göre atıyoruz. TürkiyeSoçi zirvesi başta olmak üzere, bölge ile ilgili tasarruflarını bu anlayışla yürütmektedir. Maruz kaldığımız çok yönlü saldırıların, bizi oyundan çıkartıp yedek kulübesine bile değil, sahanın dışına atmaya matuf hamleler olduğunu biliyoruz. Biz, ülkemize güvenimizle, milletimizin desteğiyle, ordumuzun gücüyle, bu oyunu kendimiz ve kardeşlerimiz için en hayırlı neticeye ulaştıracak şekilde yönlendireceğiz. Biz şairin o güzel ifadesiyle şuna iman etmiş insanlarız. Sakın kader deme, kaderin üstünde bir kader vardır. Ne yapsalar boş, göklerden gelen bir karar vardır. Gün batsa ne olur, geceyi onaran bir mimar vardır”

“GÜÇLÜ BİR ORDUYA SAHİP OLMAK ZORUNDAYIZ”

Ordumuzu daima güçlü tutmak zorunda olduğumuzu ifade eden Erdoğan, “Yaşadığımız her hadise bize gösteriyor ki, Türkiye güçlüdür, güçlü olmaya mecburdur. Siyasette, diplomaside, uluslararası ilişkilerde güçlü olmak zorundayız. En çok kaybettiğimiz alanların bunlar olduğunu görüyoruz. Geçmişte hep savaş alanlarında kazanıp masa başında kaybeden ülke olduğumuz söylenir. Bunun doğru olmadığını biliyoruz. Kimsenin aklına böyle bir ihtimali dahi getirmemesiyle mükellefiz. Güçlü siyaset için güçlü ekonomiye, ileri teknoloji ile desteklenen orduya sahip olmaktan geçiyor. Türkiye 15 yılda güçlü bir ekonomi yolunda çok büyük mesafe kat etti. Milli gelirimizi 3 kat arttırarak cumhuriyetimizin tamamında yapılan eğitim, sağlık, ulaştırma, enerji, konut, diğer altyapı yatırımlarından kat kat fazlasını gerçekleştirerek, ülkemizi önemli yere getirdik. Hedefimiz Türkiye‘yi dünyanın en büyük 10 ekonomisi halinden birine getirmektir. Ordumuz bizim tarih boyunca gurur duyduğumuz en kıymetli varlığımızdır. Yahya Kemalin güzel şiirini duyup yüreği kıpır kıpır olmayan var mıdır? Bin atlı ile dev gibi orduyu yenen bir ecdadın mirasçısı olarak ordumuzu daima güçlü tutmak durumundayız” diye konuştu.

haberler.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.