Dünya basını felaket senaryosunu tartışıyor… “Son seçenek savaşırız”

0
17
Dünya basını felaket senaryosunu tartışıyor...

Dünya basını felaket senaryosunu tartışıyor... "Son seçenek savaşırız"

Dünya basını, Suudi Arabistan ve İran arasında son dönemde iyice açığa çıkan gerginliğin ‘yeni bir cephede’ savaşa dönüşme ihtimalini tartışıyor. Hurriyet.com.tr’ye konuşan Orta Doğu uzmanları, on yıllardır bölgede süregelen Suudi Arabistan ve İran rekabetinin Yemen, Katar ve Lübnan’daki gelişmelerle yeni ve tamiri zor bir boyut aldığı görüşünde. ABD basınına konuşan ismi açıklanmayan üst düzey İranlı bir yetkili ise “İran barışçıl bir ulustur ancak son seçenek olarak savaşmaya hazırız” ifadesini kullandı.

Suudi Arabistan ve İran arasındaki bölgesel rekabetin ve vekâlet savaşlarının Orta Doğu’da neredeyse uğramadığı ülke kalmadı. İki ülke arasında son süreçte artan gerilimin ardından Suudi Arabistan liderliğinde yapılan Arap Birliği dışişleri bakanları zirvesinde, ‘İran’a karşı savaş ilan edilmedi’ açıklamasına rağmen İran’a yönelik kullanılan sert ifadeler, Arap basınında yüksek tansiyonu tetikler nitelikte oldu.

“BU SADECE SUUDİ ARABİSTAN’IN SAVAŞI DEĞİLDİR”

Suudi Arabistan destekli Al Arabiya haber sitesi için köşe yazan Mişari Zeydi, İran’ın bölgede hiç kimseyi sağ bırakmayacak bir devrim projesi yürüttüğünü öne sürdü.

Zeydi yazısına “Bu, sadece Suudi Arabistan’ın savaşı değildir. Bu, gaspçı ve fitne çıkarıcı hurafe rejime karşı bütün Arapların ve Müslümanların, hattâ insanlığın savaşıdır. Bugün kendi şartlarıyla savaşa katılmayanlar, alçaklar sofrasında yenecektir” ifadelerini kullandı.

Özellikle Suudi Arabistan destekli Arap basınında sert ve kışkırtıcı makalelerin yanı sıra İran cephesinden karşı cephenin tehditkâr bulduğu açıklamalar gelmeye devam ediyor. ABD merkezli CNBC’ye konuşan üst düzey bir İranlı yetkili ise “İran barışçıl bir ulustur ancak tek seçenek kalması durumunda savaşmaya hazırdır” dedi.

Hurriyet.com.tr

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.