AB Heyeti, Dünyanın İlk Tapınağı Göbeklitepe’ye Hayran Kaldı: UNESCO Dünya Mirası Adaylığını Hak Ediyor

0
58

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger ile beraberindeki büyükelçiler, dünyanın en eski tapınağı olarak bilinen Göbeklitepe’yi gezdi, hayran kaldı.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger ile beraberindeki büyükelçiler, Örencik mahallesi yakınlarında bulunan dünyanın en eski tapınağı olarak bilinen Göbeklitepe’yi gezdi.

ISRARLA GEZMEK İSTEDİLER! KAYMA TEHLİKESİ ATLATTILAR

Çatı kaplama projesinin devam ettiği ve ziyarete kapalı olan Göbeklitepe’de incelemede bulunan AB’li heyete,Şanlıurfa Kültür ve Turizm Müdürü Aydın Aslan eşlik etti. Havanın soğuk ve yağışlı olmasına rağmen inşaatın devam ettiği Göbeklitepe’yi gezmekte ısrar eden AB ‘li heyet zaman zaman kayma tehlikesi atlattı.

HAYRAN KALDILAR

Göbeklitepe’ye hayran kalan AB TÜrkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger, “Göbeklitepe tüm insanlığı ve medeniyeti ilgilendiren bir yerdir.Türkiye ‘nin çok önemli atkeloji merkezine böyle korunması örnek teşkil ediyor. Aynı zamanda buradaki eserleri kapalı bir yerde muhafaza edilmesi gerçekten çok etkileyicidir. Burası aynı zamanda Şanlıurfa’daki müzeyle iyi bir kombinasyon olmuştur. Bizlerde buraya turistlerin gelmesi noktasında gerekeni yapmaya çalışacağız” dedi.

HABERLER.COM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.